Брайтън 0 Манчестър Юнайтед 2: Рейтинг на Ten Hag за сезона във Висшата лига, жизненоважен Мартинес и ФА Къп за Европа

Carl Anka

Манчестър Юнайтед спечели последния си мач от сезона във Висшата лига като гост на Брайтън, но сега трябва да победи Манчестър Сити във финала за Купата на Англия следващия уикенд, за да стигне до европейския футбол.

Юнайтед поведе, когато Каземиро изстреля дълга топка напред от централния защитник и Далот, който проби левия фланг, за да бъде най-далечният нападател, я събра в центъра на наказателното поле и стреля покрай Джейсън Стийл.

Расмус Хойлунд направи победата сигурна в 88-ата минута, но победата на Нюкасъл Юнайтед като гост на Брентфорд означава, че шансовете на Манчестър Юнайтед за европейския футбол ще бъдат решени следващия уикенд.

Тук Карл Анка анализира ключовите точки на разговор от играта.

Как се оценява Висшата лига на Юнайтед?

След победата над Нюкасъл Юнайтед в средата на седмицата, Ерик тен Хаг беше попитан с какво най-много се гордее, че е постигнал на Олд Трафорд този сезон.

„Ние не говорим за гордост“, беше отговорът на холандеца, преди да опише кампанията като кампания на разочарование.

Победа с 2-0 над Брайтън означаваше, че сезонът във Висшата лига завърши с относително по-щастлива нотка, но 2023-24 представлява най-лошият сезон на Манчестър Юнайтед във Висшата лига до момента.

Те завършват на осмо място в таблицата с 60 точки и голова разлика от -1, което е най-лошият им резултат за сезон в лигата от 1989-90 г. насам. Оставащият шанс на клуба за европейския футбол през 2024-25 г. сега е в победата над Манчестър Сити във финала за ФА Къп следващата седмица.

2023-24 на Юнайтед ще бъде запомнен с големия си брой контузени и още по-големия брой допуснати удари. Феновете на Юнайтед получиха повече радост от злорадството и падането на съперниците (които не бяха Манчестър Сити), отколкото от брилянтното представяне на собствения си отбор.

Ten Hag започна сезона с желанието да превърне отбора в най-добрия преходен отбор в света. Той го завърши с молба за търпение, като същевременно подчерта по-младите таланти, които пробиват. Головете на Далот и Хойлунд показват, че има някои обещаващи фигури в този отбор на Юнайтед. Те обаче трябва да бъдат отгледани в по-добра футболна среда, която може да им помогне да процъфтяват, вместо да се поклащат, в по-важните моменти от сезона.

Колко жизненоважен ще бъде Мартинес през следващия сезон?

Победата над Брайтън направи едва 11-ото участие на Лисандро Мартинес във Висшата лига за сезона. След 59 минути той напомни на стадион “Амекс” колко много липсваше на Манчестър Юнайтед. Аржентинският национал е нисък трион на централен защитник, неговата уникална комбинация от технически умения и физическо желание дава пример, от който съотборниците му черпят своите ритми.

Обувайки елегантни жълти футболни обувки, Мартинес прекарва голяма част от загрявката си, участвайки в тренировки по пасове, опитвайки се да вдъне иглата и да получи топката на все по-големи разстояния. Разликата в качеството между него и неговите съотборници при събирането на подаванията му продължи през целия мач.

В 28-ата минута неговата намеса в наказателното поле блокира и удара с глава на Адам Уебстър от корнер и вероятен гол. „Лича“ беше викът отстрани след блока.

Усещането на 26-годишния футболист за време при опит за шпагат остава безупречно и има малко играчи на Юнайтед, които са по-добри в защитата в и около собственото си наказателно поле.

Миналия сезон Мартинес и Люк Шоу направиха най-много блокове за Юнайтед. Без тях на отбора му липсваше съзнанието на ветеран, когато се защитаваше, и хитрата креативност, когато изграждаше отзад.

Сдвояването на Мартинес с Каземиро (който сам изчисти голлинията в 50-ата минута) означаваше, че Юнайтед завърши сезона с 15-о различно партньорство в центъра. Ten Hag се надява, че аржентинецът ще бъде на разположение за повече игри през 2024-25. Те също така ще се надяват той да бъде съчетан с друг централен защитник със сравнимо и допълващо качество.

Какво научихме за подхода на Юнайтед за финала на ФА Къп?

Имаше и по-големи аутсайдери във финалите на ФА Къп, но представянето на Юнайтед срещу Брайтън не даде осезаеми доказателства, че хората на Тен Хаг ще успеят да победят Манчестър Сити следващата седмица.

4-2-2-2, което помогна на хората на Ten Hag да спечелят отново победа Нюкасъл Юнайтед успя да повтори трика на Amex Stadium, но през 90 минути в неделя показаха представяне, което беше свръхактивно в тяхното бягане, но недостатъчно активно в техническия смисъл. Твърде много подавания бяха насочени към общата идея къде стоят играчите на Юнайтед, а не към оптималния път, по който те да получат топката.

В 25-ата минута атаката на Юнайтед най-накрая оживя. Бързо подаване от Amad Diallo и Kobbie Mainoo (които създадоха отлична игрова химия) постави Bruno Fernandes във финалната третина. С Алехандро Гарначо отляво и Скот Мактоминей отдясно, капитанът на Юнайтед интелигентно пусна централна топка на пътя на Мактоминей, чието лошо първо докосване доведе до див удар, който мина извън целта.

Остава да видим дали Ten Hag ще продължи с 4-2-2-2 на Уембли. Въвеждането на Расмус Хойлунд, който вкара втория гол, и Джони Евънс за Лисандро Мартинез и Бруно Фернандес в 59-ата минута показаха, че мениджърът на Юнайтед иска да управлява минути в ключовия персонал.

Далот отбеляза първия гол и десният бек ще играе ключова роля срещу Сити. Амад даде убедителни аргументи да бъде крилото пред него на Уембли; показвайки добра футболна интелигентност и дрибъл отблизо във финалната третина.

Ще боли, че Юнайтед сега се състезава във футболна категория, различна от техните междуградски съперници. „Формата излиза през прозореца в дерби“, но Тен Хаг вероятно ще трябва да организира треньорски майсторски клас, ако отборът му иска да спечели сребърни награди на 25 май.