Висшата лига се спусна във футбол на игрището – и това е страхотно

Carl Anka

Има два вида забавни футболни мачове.

Има такива, при които някои от най-добрите играчи в света се комбинират за отборни движения и проблясъци с индивидуално качество, за да създадат завладяващи моменти на спортна драма. Има и такива, при които някои от най-добрите играчи в света забравят години физически и умствени тренировки по най-известни на самите тях причини и настъпва бълнуващ хаос.

Сезон 2023-24 на Висшата лига сервира опияняваща доза и от двете. Най-богатата лига в света, дом на някои от най-технически и физически надарените играчи на планетата, създаде игри, в които зрителите могат да намерят самите граници на спорта, които се прокарват… както и мачове, в които отборите забравят нуждата от централен халф и оставяйте талантливите нападатели напълно свободни на поставените фигури.

Неутрални, които оплакват „тактически интригуващия“ шахматен мач на Равенството 0-0 на Манчестър Сити срещу Арсенал на 31 март би бил възхитен от нелепите сцени, които се разиграха четири дни по-късно между Челси и Манчестър Юнайтед, когато Отборът на Ерик тен Хаг водеше с 3-2 в 100-ата минута и все пак успя да загуби.

И все пак наистина поразителното в събитията на Стамфорд Бридж в четвъртък вечер беше, че това дори не беше изненада. Във всеки случай не и този сезон. Това беше шестият мач, завършил 4-3 през тази кампания, вече равен с най-много в историята Висша лига ера заедно с 1994-95 (когато Висшата лига имаше 22 клуба) и 2001-02.

Този сезон също видя рязко увеличение на броя на головете на мач, допълнителен ефект от значителното количество добавено време, предлагано в края на всяко полувреме. Отборите се подобряват и от двете страни на топката с бързи темпове, но смели почивка защита и последователната форма извън притежание на топката може да обясни толкова много в лига, пълна с тактически различия, обезпокоителен скок в контузиите и съдийски спорове.

При създаването си през 1992 г. Sky Sports популяризира Висшата лига като състезание, в което всеки отбор е способен да победи друг. Състезанието за 2023-24 г. възприе тази маркетингова концепция и я промени: всяка игра може да завърши с почти всякакъв резултат, като мачовете преминават от сложни тактически битки в неразбираеми мелета при замах на нечий ботуш.

Ако перифразираме известния цитат на Майк Тайсън, „Всеки отбор от Висшата лига има план, докато някой не центрира към задната греда.“

За да засилим усещането за драма, ние също виждаме повече късни голове, отколкото във всеки друг момент от ерата на Висшата лига (още едно следствие от цялото това допълнително време). След 303 изиграни мача (точно на 5 април), нито един друг сезон във Висшата лига не е предложил повече отбелязани голове след 85-ата минута.

125

Андреа Аниели и Жерар Пике се опитаха (донякъде подвеждащо) да твърдят, че младите хора, които имат кратък период на внимание, нямат голям интерес да гледат игрите в тяхната цялост. Сезон 2023-24 изглежда иска да подложи това на изпитание, като напълни драмата си в последните си етапи.

Юрген Клоп, Микел Артета и Пеп Гуардиола може да се борят за титлата в лигатас техните фино подбрани състави, но този сезон съдържа и шепа отбори, които искат да играят дефанзивен стил на футбол, но им е трудно да се защитават добре (Кристал Палас и Брентфорднапример).

Има друга група клубове, които са най-опасни, когато контраатакуват, но нямат представа как да се защитават (Манчестър Юнайтед и Уест Хем).

И някои отбори искат да натискат високо на терена, но имат играчи, които са (разбираемо) твърде уморени/контузени/преждевременно остарели поради твърде много футбол от 2019 г. насам, за да се справят с физическите изисквания (Тотнъм и Нюкасъл Юнайтед).

Резултатът е сезон, който има повече точки за завръщане на мач от всякога.

А цифрите продължават да идват.

• Има само 10 нулеви равенства до момента — с оставащи 77 мача, ние сме настроени за най-ниския си процент на „нулеви равенства“ в историята на състезанието.
  • Почти половината от резултатите на Лутън този сезон са решени от голове, отбелязани след 80-ата минута.
  • Брайтън не са регистрирали последователни победи във Висшата лига от септември и въпреки това никога не са били в долната половина този сезон.
  • Фулъм победи Манчестър Юнайтед, Брайтън и Тотнъм с общ резултат 8-1 в четири мача, а след това допусна шест гола в мачовете срещу Шефилд Юнайтед и Нотингам Форестдве от долните четири.

Това преминаване към лудост с високи резултати ли е щастлив страничен продукт от изключително талантливи играчи, които се изправят срещу по-дълги мачове? Или злощастна кулминация на един след друг сезони на компресирани футболни календари и ревизии на законите за засадата и хандбала? Вашият пробег може да варира.

380

Въпросът в крайна сметка е дали тази марка скъпи пандемониуми е нещо добро или лошо.

Беше ли поучително за лигата, че два от най-скъпо събраните отбори в световния футбол прекараха четвъртък вечер в борба помежду си с целия стил и ефект на двама пияни аматьори, хвърлящи коси за сено?

Може би не, но Висшата лига се гордее с подхранвани от разкази мачове на недоволство, заедно с игри с техническо съвършенство. Челси 4-3 Манчестър Юнайтед насити първия, докато другият мач в четвъртък, Ливърпул 3-1 Шефилд Юнайтед, погрижи се за други нужди.

Футболът е в най-добрия си вид, когато всеки играч на терена се представя на върха си, борейки се за майсторство един над друг. Това е на своето най-смешно когато много талантливи хора започват да правят много глупави грешки и методите за контрол се връщат в хаос.

Има известна радост да гледаш предполагаемия връх на клубния футбол да прилича на ритник в училищен двор.

Финансовата тежест на Висшата лига й дава силна претенция да бъде „най-добрата“ лига в света. Прегръщането на нелепостта с високи резултати може да го потвърди като най-забавния на планетата.

(Топ снимки: Getty Images; дизайн: Eamonn Dalton)