Дербито на Манчестър Юнайтед се развали, тъй като те изгубиха нерви – и Сити използва слабостите на Ърпс

Carl Anka

Манчестър Сити развали партито на Манчестър Юнайтед в неделя – и им връчи напомняне за работата, която все още трябва да бъде свършена.

Това беше първото женско дерби на Манчестър, което се играе на “Олд Трафорд”, и рекордната публика от 43 615 видя Сити да надделява над отбора на Марк Скинър с 3-1.

Играта показа доброто и мрачното на екип, който управлява влака и полага пистата едновременно. Израстването на Юнайтед в истинска сила на Женската Суперлига е впечатляващо, ако се очаква. И все пак те отново се сблъскаха с трудности, когато се натъкнаха на друга от най-добрите страни на дивизията.

Влизайки в този мач, отборът на Скинър се беше възстановил от поражението в квалификациите на Шампионската лига от Пари Сен Жермен миналия месец, за да стане един от най-добрите отбори в WSL. Програмата за мачовете в неделя показа, че мениджърът на Юнайтед похвали отбора си за това, че е непобеден в 13 мача в лигата – с осем победи и три равенства – и има осем различни голмайстори, отговорни за 12 гола в последните им две срещи.

Това дерби — те се надяваха — ще бъде витрина за развитието на Юнайтед.

Стенопис, изобразяващ Мери Ърпс върху известния дизайн на Карлос Тевес, беше създаден в сътрудничество със Sky Sports, един от партньорите за излъчване на WSL в Обединеното кралство, за да популяризира новия сезон 2023-24 през август. И произведението се превърна във второстепенна точка на поклонение преди началото.

Рекордна публика на “Олд Трафорд” (Martin Rickett/PA Images чрез Getty Images)

Десетки фенове на Юнайтед направиха малко отклонение по време на разходката си до стадиона, за да си направят селфита с произведенията на изкуството. Бащи с дъщери. Млади фенове, борещи се с дъждовното ноемврийско време.

В лицето на английския вратар Ърпс, Юнайтед има истинска суперзвезда с неуловима „преходна привлекателност“, която малко футболисти в света притежават. Всички участници в клуба се надяват тя да поднови изтичащия си договор и да остане в Юнайтед през следващото лято.

Преди началото на мача днес анкета на феновете на уебсайта на Юнайтед показа, че 23 процента от отговорилите са гласували за Ърпс като играч, който най-вероятно ще има отлично представяне в дербито. Това беше предназначено не като коментар за атакуващата мощ на Сити, а като още един знак за нейната продължаваща популярност.

Както се оказа, Ърпс наистина имаше натоварен ден, тъй като агресивната преса с преден крак от страна на Сити осуети всички опити от страна на Скинър да изгради отзад и да влезе в крачка.

Спирането на удари на Ърпс й спечели много похвали и с право я видя призната за най-добрия вратар в женския футбол в света. Но Сити често гледаше да форсира грешки от нейните къси пасове, надявайки се да си върне притежанието високо на терена и да поддържа натиск.

Лек опит за разиграване отзад в 13-ата минута едва не накара Джил Рурд да измъкне топката от Ърпс и да отвори нещата за Сити. Гостите на Гарет Тейлър отново стигнаха близо четири минути по-късно чрез удар на Хадиджа Шоу, за който Ърпс беше подходящ.

В най-добрия си вид Юнайтед е един от най-блестящите контраатакуващи отбори в WSL. Тяхната преработена предна четворка за 2023-24 г. съдържа две разбиващи играта заплахи в Geyse и Melvine Malard, но понякога е имало липса на плавност, когато се опитват да увеличат максимално създаването на шансове. Ела Туун – толкова уверена като номер 10 на Юнайтед в предишните сезони – намира за трудно да хване топката в джобовете на пространството.

Тактическият план на Скинър за „сдържане и контраатака“ изглеждаше достатъчно добър, когато Кейти Зелем реализира дузпа в 21-та минута, но някои засади срещу Никита Парис и неточни финални подавания на Тоун пропуснаха възможности за Юнайтед да отбележи още.

Изкривената задна четворка на Юнайтед се оказа разтегната до счупване в няколко точки през първото полувреме; Клоуи Кели премина отляво на Сити, преди да изравни Рурд, за да изравни в 34-ата минута. Две минути по-късно тяхната агресивна преса спря опита на Юнайтед да строи отзад, преди крив удар на Лорън Хемп отляво да намери горния ъгъл.

В подготовката за мача в неделя Скинър прогнозира, че ще се реши „на нерви“. Юнайтед загуби своето за кратко време през първото полувреме и тази тревожна енергия попречи на играта им през по-голямата част от второто.

Труден пас от Мая Льо Тисие към Ърпс в 55-ата минута доведе до катастрофа в отбраната.

Опитът на вратаря да изчисти топката ще бъде откраднат от Шоу и Юнайтед ще допусне трети. Ърпс беше видян да пита небесата: „Какво трябва да направя?“ След грешката. Пътуващите фенове на Сити се подиграваха на Ърпс с всяко нейно докосване до края на мача, надявайки се да подтикнат вратаря на Юнайтед към нова грешка.

Туун се бореше да окаже влияние (Наоми Бейкър/Гети изображения)

„Това ще бъде моментно нещо“, каза Скинър за борбите на неговия отбор, които играят отзад.

„Това, което трябва да направим, е, ако отборите ни пресират високо, да намерим аут топката по-бързо. Ние не строим отзад, защото това е егоистично нещо. Това е така, защото ако противниците натискат високо, пространството е по-високо. Така че трябва да сме сигурни, че максимизираме това. Става дума за това какви пространства ни дава противникът.

„Все още имаше тези пространства, но ние играехме на капани и вместо да играем и да се движим около това напрежение, ние позволихме на това напрежение да ни погълне.“

Това, което трябваше да бъде празник на женския отбор на Юнайтед, се превърна в упражнение на разочарование.

Юнайтед нямаше тъч или удари в наказателното поле на Сити между 45-ата и 70-ата минута, едва когато Лая Алейксандри получи втори жълт картон за тактически фаул срещу Лусия Гарсия 18 минути от нормалното време до края. Инерцията се промени, но не доведе до променящи мача моменти.

Загубата в неделя беше първа на Олд Трафорд за жените на Юнайтед. Скинър остана уверен въпреки резултата, гледайки на поражението като на възможност да се учи и подобрява, но това ще бъде несигурно пътуване от сега до края на сезона, за да запази отбора си в челната тройка на таблицата. Рекордите директен двубой срещу Челси – който Юнайтед все още не е играл – и Арсенал стават все по-важни след този мач.

Юнайтед е добър отбор в WSL с повече конкуренция от всякога. Те трябва да бъдат по-устойчиви на страни, които ги притискат високо и провалят плановете им в натрупването през следващите седмици.

(Горна снимка: Martin Rickett/PA Images чрез Getty Images)