Каква е таблицата на Висшата лига този сезон?

editors@footballcritic.com (Martin Macdonald)

Манчестър Сити завърши сезона на върха в таблицата на Висшата лига, като резултатът им от 93 точки е достатъчен, за да ги види коронованите шампиони пред Ливърпул, който завърши на една точка зад него.

Надпреварата за титлата се сведе до последния ден от сезона, като Ман Сити просто трябваше да победи Астън Вила, за да подпечата четвърта титла за пет години. Ако се провалиха, победата на Ливърпул над Вълците щеше да ги направи короновани за шампиони.

Висшата лига 22/23 летни трансфери: Всички завършени сделки

Това се оказа драматичен последен ден от сезона. Уулвс вкара първи гол на Анфийлд, но Вила също отбеляза първия гол на Етихад. Ливърпул обаче изравни, за да се изравни по точки със Сити, чиито надежди за титлата изглеждаха мрачни, когато изоставаха с 2-0. Червените не успяха да стигнат до попадението това би натрупало натиска върху страната на Пеп Гуардиола, който се събра, за да спечели с 3-2.

Въпреки че в крайна сметка Ливърпул също стигна до победата, това не беше достатъчно за тях, за да откъснат титлата от съперниците си.

На други места третото място вече беше осигурено от Челси, докато нямаше разочарование за Тотнъм, който се нуждаеше само от точка срещу изпадналия Норич, за да си осигури финалното място в Шампионската лига. В събитието те излязоха победители с 5-0, оставяйки Арсенал, който победи Евертън с 5-1, да претендира пети.

Манчестър Юнайтед завърши сезона на шесто място с най-ниския си брой точки в ерата на Висшата лига след поражение с 1-0 срещу Кристъл Палас, докато Уест Хям пропусна шанса да ги надскочи, след като бяха победени в Брайтън.

Другите ключови проблеми в долната част на таблицата бяха решени с падането на Бърнли, след като бяха победени с 2-1 от Нюкасъл, докато Лийдс избегна падането при драматични обстоятелства, след като надвиха Брентфорд с 2-1.

Вижте нашата подробна статистика на играчите за Висшата лига на връзката по-долу.

Висша лига: Таблица, Статистика на играча, Статистика на отбора, Програма, Резултати