Класирани са най-тежките домакински поражения на Манчестър Юнайтед в ерата след Фъргюсън – колко зле беше Борнемут?

Andy Mitten

Загубата с 3-0 у дома от Борнемут на Олд Трафорд вчера беше много лоша. Но нека се опитаме да го поставим в перспектива. Къде се нарежда този резултат и представяне сред най-тежките поражения на Манчестър Юнайтед в лигата на техния собствен терен през последните години?

Атлетик класира 10-те най-мрачни преживявания на Олд Трафорд във Висшата лига, откакто сър Алекс Фъргюсън се пенсионира през лятото на 2013 г., започвайки с просто катастрофалното и завършвайки с тотално и абсолютно унижение…

Изразете мнението си за най-лошите дни на Юнайтед у дома през последното десетилетие в секцията за коментари.

Манчестър Юнайтед беше начело на Висшата лига след поредица от 10 победи, три равенства и поражение, преди намиращият се в дъното на таблицата Шефилд Юнайтед да стигне до празния от пандемия Олд Трафорд. И спечели.

Юнайтед бяха отчайващо бедни. „Не трябваше да бъде“, каза мениджърът Оле Гунар Солскяер. „Вторият гол, който допуснахме, е толкова слаб, толкова небрежен. лесно. Спряхме да излизаме на топката – три или четири лоши решения, което не е характерно.”

Манчестър Сити избяга с лигата през този сезон.

Манчестър Юнайтед реагира на втория гол на Шефилд Юнайтед (Дейв Томпсън/AFP чрез Getty Images)

9) Норич Сити, 1-2; 19 декември 2015 г

Юнайтед беше освиркван на полувремето и на края след поражение от страна в зоната на изпадащите – ниска точка за отбор, който е изкарал шест мача без победа.

Тази серия от лоша форма започна спада, който доведе до края на двугодишния престой на Луис ван Гаал като мениджър през май следващия месец. Юнайтед загуби три последователни мача в лигата този месец (включително загуба с 2-1 в Борнемут) и излезе от Шампионската лига след груповата фаза, но Норич беше единствената загуба у дома.

Отборът на Алекс Нийл водеше с 2-0 след 54 минути и докато Антони Марсиал преполови изоставането, Юнайтед не успя да се върне докрай.

След мача Жозе Моуриньо избра момента да обяви публично, че иска да се върне отново в ръководството.

Манчестър Юнайтед

Играчите напускат терена след поражение от Норич у дома (Алекс Ливзи чрез Getty Images)

8) Астън Вила, 0-1; 25 септември 2021 г

Юнайтед спечели четири и завърши наравно в един от първите пет мача за този сезон. Кристиано Роналдо се завърна и шумът беше истински, въпреки че през септември имаше поражения от Йънг Бойс в Шампионската лига и у дома от Уест Хям в Карабао Къп. Тогава Вила дойде на “Олд Трафорд” три дни по-късно.

Те спечелиха благодарение на удар с глава на Кортни Хаузе в 88-ата минута, докато Бруно Фернандеш пропусна дузпа в 93-та минута, за да изравни пред Стретфорд Енд.

„Започна с Вила у дома и пропуск на късна дузпа“, каза Солскяер за спада, който продължи до края на времето му като мениджър два месеца по-късно. „Когато имате група, трябва всички да се движат в една посока. Но след известно време, когато нещата не вървяха както трябва, можеше да видиш как някои играчи и его излязоха наяве.”

Оле Гунар Солскяер, Бруно Фернандес

Солскяер с Фернандес след поражение от Вила (Гарет Копли чрез Getty Images)

7) Манчестър Сити, 1-2; 10 септември 2016 г

Никога дербито на Манчестър не е било толкова очаквано в световен мащаб, както когато новите шефове Пеп Гуардиола и Моуриньо подновиха старото си съперничество между Барселона и Реал Мадрид.

Беше неистов мач, но Сити водеше с 2-0 след 36 минути, преди Златан Ибрахимович да направи 1-2 точно преди почивката. Юнайтед обсади Стретфорд Енд през второто полувреме, но резултатът остана непроменен.

Поражението със същата разлика в дербито през следващия сезон накара Моуриньо да признае, че надеждите на Юнайтед за титлата „вероятно са свършили“ и Юнайтед ще завърши втори след „щастливия“ Сити.

Моуриньо, Гуардиола

Моуриньо и Гуардиола на тъчлинията (Oli Scarff/AFP чрез Getty Images)

6) Вашите Уест Бромс, дворци и Брайтън…

Когато Уест Бромич Албиън победи Юнайтед като гост през септември 2013 г., Олд Трафорд беше изумен. Това не трябваше да се случи с шампионите, които паднаха до 12-и след тази загуба. След това Уест Бромич посети и спечели отново през април 2018 г.

Междувременно Кристъл Палас спечели на Олд Трафорд през 2019, 2020 и 2023 г.

Брайтън обаче никога не бе печелил там, докато не развали дебюта на Ерик тен Хаг като мениджър на Юнайтед през август 2022 г. След това те последваха това с друга победа този сезон.

Уест Бромич

Саидо Берахино от Уест Бромич празнува своя гол на Олд Трафорд през 2013 г. (Алекс Ливзи чрез Getty Images)

5) Борнемут, 0-3; 9 декември 2023 г

Юнайтед влезе в съботния мач, след като игра добре и победи гостите Челси няколко дни по-рано. Тен Хаг беше обявен за мениджър на месеца предния ден, Хари Магуайър за играч на месеца, а красотата на Алехандро Гарначо от Гудисън беше избрана за гол на месеца. Настроението беше толкова високо, колкото и формата на Юнайтед.

Борнемут също беше във форма, но Юнайтед победи отбори под тях в таблицата, нали? погрешно

Силният пресинг на Андони Ираола започна добре, продължи напред и никога не изглеждаше, че губи лидерството. Юнайтед създаде няколко положения в един жалък следобед, когато десетки хиляди отказаха да останат, за да гледат края на мача.

Борнмут

Маркос Сенеси от Борнемут празнува своя трети гол (Oli Scarff/AFP чрез Getty Images)

4) Суонзи Сити, 1-2; 16 август 2014 г

Юнайтед беше феноменален в предсезонната подготовка под ръководството на наскоро назначения Ван Гаал – седем поредни победи включваха победи с 3-1 на турнето им в САЩ срещу европейския шампион Реал Мадрид пред публика от 109 319 в Мичиган и срещу Ливърпул в Маями. Неманя Видич, Патрис Евра и Рио Фърдинанд бяха напуснали клуба това лято, но увереността беше висока. Един старши служител на Юнайтед дори благодари на Ван Гаал, че върна клуба там, където трябваше да бъде.

На “Олд Трафорд” за първия мач за сезона, малкият Суонзи се смяташе за следващ на опашката, който трябва да бъде пометен. Ван Гаал излезе под възторжени аплодисменти преди първия си официален мач като мениджър, но уелсците на противоположния номер на Гари Монк развалиха купона, нанасяйки първото домакинско поражение на Юнайтед от 1972 г. насам.

Адът се разрази и Анхел Ди Мария, Дейли Блинд, Маркос Рохо и Радамел Фалкао подписаха за Юнайтед в рамките на седмици.

Луис ван Гаал

Ван Гаал осъзнава колко трудна ще бъде задачата му (Alex Livesey чрез Getty Images)

Това влиза заради резултата.

Юнайтед поведе след две минути, след което отбор, наричан преди това „Момчета, това е Тотнъм“, отбеляза шест, като Сон Хюн-мин и Хари Кейн отбелязаха по два.

Спърс също спечелиха с 3-0 на “Олд Трафорд” в началото на сезон 2018-19, когато Моуриньо беше на път да напусне, въпреки че Юнайтед всъщност игра добре през този сезон.

Има обаче известно смекчаване на допускането на шест. „1-6 у дома срещу Спърс беше различно и повлияно от изгонване“, каза тогавашният мениджър Солскяер. Това беше Марсиал, изгонен след 28 минути, когато резултатът беше само 1-2. След 37 минути резултатът беше 1-4.

Юнайтед остана 16-ти в таблицата, но намери форма веднага след това и в рамките на три месеца беше начело във Висшата лига.

Играчите на Юнайтед обмислят загубата с 6-1 от Спърс (Оли Скарф чрез Getty Images)

2) Ливърпул, 0-3; 16 март 2014 г. и Ман Сити, 0-3; 25 март 2014 г

Последователни домакински загуби с три гола срещу двата им основни съперника. Феновете на Юнайтед пееха в знак на предизвикателство и през двата мача, но бяха шокирани. Все пак те бяха шампиони.

Гледането на Стивън Джерард да изпълнява две дузпи и Луис Суарес да бележи, боли толкова, колкото да видя Видич да бъде изгонен. Девет дни по-късно Градът на Мануел Пелегрини продължи напред след минута и никога не погледна назад.

Тъй като отборът остана на седмо място, докато дебютният му сезон наближаваше към края си, Дейвид Мойс беше уволнен веднага след потвърждаването на неуспеха да се класира в Шампионската лига след поражението с 2-0 от Евертън на 20 април.

Един Джеко увеличи натиска върху Дейвид Мойс през 2014 г. (Alex Livesey чрез Getty Images)

1) Ливърпул, 0-5; 24 октомври 2021 г

„Бяхме подписали с играчите и искахме да видим къде сме срещу един от най-добрите отбори в света“, каза Солскяер Атлетик точно преди да загуби работата си като мениджър на Юнайтед. „Чувствах, че играчите са готови за това, точно както ги чувствах, че са готови, когато отидохме в (Манчестър) Сити и спечелихме.

„Можехме да се отпуснем срещу Ливърпул и да контрираме, но моето решение беше да го направя. Загубихме с 5-0.

„Беше 50-50, повече или по-малко, притежание и шансове на полувремето, но губехме с 0-4. Взех грешно решение и това беше най-ниската ми точка като мениджър на Юнайтед с една миля. (Роберто от Ливърпул) Фирмино вероятно беше опозиционният играч, който ми създаде най-много проблеми като мениджър.”

Оле Гунар Солскяер

Оле Гунар Солскяер по време на загубата с 5-0 от Ливърпул (Oli Scarff/AFP чрез Getty Images)