Манчестър Юнайтед изпревари Ковънтри с дузпи и стигна до финала за ФА Къп – Брифингът

Carl Anka

Футбол… по дяволите, както каза някой веднъж.

Манчестър Юнайтед успяха да превърнат разходката в парка в битка за оцеляване на „Уембли“, след като бяха изравнени от 3-0, видяха Ковънтри Сити победителят бе отменен в последните моменти на продълженията и току-що надмина страната на Чемпиъншип с 4-2 при изпълнение на дузпи, за да стигне до следващия месец ФА Къп финал срещу Манчестър Сити.

Голове от Скот Мактоминей, Хари Магуайър и Бруно Фернандес имаше три страни на Ерик тен Хаг и се носеше по слънчева светлина в северозападен Лондон, но Ковънтри имаше други идеи.

Елис Симс получи първия си удар в 71-та минута, като вкара топката с десния си крак в ярдове пространство в наказателното поле и Калъм О'Хеър добави втори седем минути по-късно, ударът му се отрази Аарон Уан-Бисака на вратар с грешен крак Андре Онана.

Юнайтед феновете затаиха дъх, когато Виктор Торп отправи мощен удар от границата на наказателното поле и отново, когато Ковънтри нанесе удара на Онана, докато часовникът тиктакаше.

И тогава дойде онова твърде познато чувство, когато реферът Робърт Джоунс посочи мястото в добавеното време, след като реши, че ударът на Луис Бинкс е уцелил ръката на Уан-Бисака. Видео асистент реферът реши да не отменя решението и Хаджи Райт увеличи, за да направи 3-3.

Райт носи нивото на Ковънтри от дузпа (Шарлот Уилсън/Засада/Засада чрез Getty Images)

Имаше още повече драма в продълженията. Райт отправи удар точно покрай далечната греда, Симс нацели напречната греда, а късният победител на Ковънтри бе отбелязан за плътна засада, след като Торп реши, че е завършил най-забележителното от завръщанията.

Каземиро видя спасената начална дузпа за Юнайтед, но Онана спря опита на О'Хеър преди капитана Бен Шийф прехвърли опита си високо над гредата. Расмус Хойлунд преобразува последния удар на Юнайтед от точката, за да осигури място на своя отбор на финал в Манчестър на 25 май.

Онана получи втори жълт картон по време на дузпата, но не бе изгонен, тъй като първият му жълт картон не беше пренесен след продължения. Същото се случи и с колегата му от Астън Вила Емилиано Мартинес миналата седмица при четвъртфиналната победа на неговия отбор в Лига на конференциите Европа над френския Лил. Онана няма да бъде наказан за финала, тъй като натрупаните предупреждения в края на ФА Къп в осминафиналите, според Футболната асоциация.

Изтощеният Карл Анка анализира ключовите теми от Уембли…

Защо Юнайтед винаги изглежда правя това?

На часовата маркировка, Спортистътc беше написал дълъг параграф за това как този полуфинал беше най-премереното и контролирано представяне на Юнайтед от месеци. Там имаше редове, очертаващи как страната на Тен Хаг е ангажирала по-малко играчи пред топката, когато е владеела топката, и е била по-добра в компресирането на пространствата между линиите, когато работи без нея. Това беше отбор с 3-0 и привидно стигна до финала за ФА Къп. Въпреки контузиите, смущенията извън терена и други проблеми, Ten Hag почти успя да осигури третия си домашен финал за два сезона.

Тогава се случи. Пореден колапс.

Но на този му липсваше бързината или хаоса от миналата есен Шампионска лига поражения от Галатасарай и ФК Копенхаген, и вместо това показа постоянната неизбежност – капка, капка, капка – на щети от вода върху къща.

Голът на О'Хеър да направи 3-2 всее страх в редиците на Юнайтед. Ковънтри започна, атакувайки пространството зад недостатъчно Маркъс Рашфорд и използване на наивността на Wan-Bissaka при топки от широки зони. Ако не бяха няколко жизненоважни прихващания от Диого Далот при намалени центрирания (известна слабост на Юнайтед), отборът от Чемпиъншип можеше да отбележи четвърти или пети гол в редовното време. В крайна сметка те трябваше да се задоволят с дузпа от 95-та минута от Райт, за да пратят мача до продължения.

Това ще отнеме въвеждането на 97-ата минута Амад Диало за Рашфорд – който закуцука контузен – за Юнайтед да спре кървенето на левия си фланг и да възстанови подобие на контрол, но дотогава щетите вече бяха нанесени. Способността на младия котдивоарец да играе в тесни зони и прецизното му подаване донесоха на Юнайтед това, което Рашфорд не можа да осигури.

Рашфорд

(Glyn Kirk/AFP чрез Getty Images)

Уморени тела и изтощени умове означават, че всяка преднина на Юнайтед – дори тази с три гола – е крехка. Трудното бягане и пасове на Фернандес и Далот могат да стигнат толкова далеч само когато стимулират отбор, на който липсва толкова много увереност и химия.

Какво означава това за Ten Hag и неговото бъдеще?

„Три-нула и ти го прецака“, беше едно от скандиранията на феновете на Ковънтри, след като отборът им изравни.

„Уволняват те на сутринта“, беше друг, насочен към Ten Hag.

В петък мениджърът на Юнайтед каза, че няма притеснения относно това, което външни хора казват за неговото представяне или сигурността на работата, като каза, че истинският проблем е кризата с контузията, която му е попречила да избере най-силния си XI за повече от „18 месеца“.

Допълнителни наранявания на Мейсън Маунт, Софиян Амрабат и Уили Камбвала в петък може да е подсилил аргумента му. Колко отбора биха могли да спечелят полуфинал на Уембли с дефанзивен халф, заемащ мястото на централния бек, и десен бек, който трябва да играе на левия фланг?

Десет вещица

Но нараняванията могат да стигнат само дотам, че да обяснят повтарящите се, необясними и вбесяващи сривове, за които този отбор на Юнайтед е отговорен през 2023-24 г. Това беше още един мач, в който хората на Ten Hag изхвърлиха преднина от няколко гола.

Има разлика между това, което Ten Hag иска и това, на което са способни тези играчи, и нито една от страните не изглежда способна да преодолее разстоянието.

Това определено трябва да е било интересно гледане Съсобствениците на United Джоел и Аврам Глейзър, и двамата присъстваха на Уембли, както и новият инвеститор сър Джим Ратклиф, току-що завършил маратона в Лондон по-рано през деня.

Въпросът е кое от неделните занимания на основателя на INEOS е било по-уморително и болезнено.

Каземиро работеше ли като централен защитник?

Той не се справи от дузпата, това е сигурно – слабото му усилие беше удобно спасено, за да постави Юнайтед на заден крак от самото начало на дузпите.

Ten Hag трябваше да премести Casemiro от халфовата линия в централната защита, за да покрие за отсъствието на Камбвала поради нараняване. Сезон 2023-24 на Юнайтед беше история на квадратни колчета, забити в кръгли дупки, но Каземиро събра разумна работа на Уембли, като взе насоки от партньора си в централния защитник Магуайър и Далот.

32-годишният мъж отдели време, за да прерасне в повода. В 11-ата минута Райт се изплъзна от него, за да създаде възможност за контраатака на Ковънтри. Ако не беше Далот, който се измъкна назад, за да направи един удар, американският нападател щеше да вкара гол.

Каземиро не е всепобеждаващата дефанзивна котва от предишните сезони с Юнайтед и Реал Мадрид, но намери начини да прояви и другите си таланти. Той е страхотно присъствие във въздуха и в двете наказателни кутии, а дългите му подавания – които бяха непостоянни през големи части от сезона – днес бяха по-плавни.

Допълнителното време и пространство върху топката, които получи като централен защитник, означаваше, че той можеше да удря любимите си превключващи подавания с по-голяма прецизност, като например, когато изравни Рашфорд в 18-ата минута с дълга топка отгоре.

(Аш Донелон/Манчестър Юнайтед чрез Getty Images)

Бразилецът влезе на почивката, след като направи четири единоборства и допълнително изчистване. Но Ковънтри успя да направи само 40 подавания в последната третина през тези първи 45 минути, в сравнение със 120 на Юнайтед. И това беше много различна история през второто полувреме и продълженията.

Както показа голът на Симс, времето на Каземиро като централен защитник може да бъде само временна мярка. Бившият Евертън нападателят се оказа в твърде много пространство и след това Каземиро и Магуайър се защитаваха с все по-изнервяща и неудобна енергия. Райт също имаше предимство пред Каземиро, който не можеше да се мери с национала на USMNT по скорост и изглеждаше уморен, докато мачът продължаваше.

Висша лига мачове през май срещу Кристал Палас, Арсенал и Брайтън — и разбира се, финалът за ФА Къп срещу съседите Сити — може да се нуждае от неговия опит в централната халфова линия. Но с толкова много контузени централни защитници, Каземиро направи достатъчно, за да помогне на отбора си да премине линията в този случай.

Перифразирайки един от неговите собствени цитати, полуфиналите на Уембли не са за игра, „те са за победа, както и да можете“.

Манчестър Юнайтед

Симс празнува първия гол на Ковънтри, докато Каземиро го гледа (Ian Kington/AFP чрез Getty Images)

Какво каза Ten Hag?

„Огромно постижение е да бъдеш два пъти във финал на ФА Къп за две години“, каза мениджърът на Юнайтед. „През последните 20 години Юнайтед беше пет пъти. Сега два пъти за две години, огромно постижение.

„Но когато имаш такъв контрол в мача, доминиращ, трябва да го докараш до финала. Начинът, по който направихме, не беше добър. Трябва да кажа при дузпите как действаме там, колко решителни, това беше добър знак, показващ добър характер. От 70-ата минута до края направихме грешки и не трябваше да се случва.

„Можем да играем на много високи нива в един и същи мач, но също така можем да отидем на много ниски нива в една и съща игра. Това не е обяснимо, но е свързано с управлението на играта, поемането на отговорност, поемането на отговорност един за друг.

„Трябва да науча моите играчи ясно. Трябва да се справим по-добре в такива случаи, но трудното е (да) се поставим в печеливша позиция, последното нещо е много по-лесно. В няколко случая се оставихме да свършим и оставихме резултата да се изплъзне, но ни се размина.“

Какво следва за Юнайтед?

сряда, 24 април: Шефилд Юнайтед (H), Висша лига; 20:00 Обединено кралство, 15:00 ET

Юнайтед се завръща в мачове от Висшата лига тази седмица, посрещайки отбора в дъното на таблицата на Олд Трафорд. Така че без съмнение това ще бъде съвсем ясно…