Манчестър Юнайтед спечели първата в историята Купа на ФА за жени с победа с 4-0 над Тотнъм

Luke Bosher

Манчестър Юнайтед спечелиха първия си в историята ФА Къп след побой Тотнъм Хотспър на неделния финал.

Първото полувреме беше сравнително равностойно, преди английският национал Ела Туун да открие резултата с превъзходно усилие от дистанция малко преди полувремето.

След това Юнайтед започна второто полувреме от по-добрата страна и удвои преднината си чрез нападателката Рейчъл Уилямс, която отбеляза с глава от пряк свободен удар на Кейти Зелем в 54-ата минута.

След това вратарят на Тотнъм Ребека Спенсър даде трети гол на Юнайтед три минути по-късно, като подаде топката право към Лусия Гарсия, която хладнокръвно вкара топката в празната врата.

Спърс може би са имали път обратно в играта, ако имаше късметът на Бетани Англия – първото Челси нападателят удари гредата с глава от центриране на Аманда Нилдън в 66-ата минута, което беше най-близо до гол от страна на северен Лондон.

След това Гарсия отбеляза своя втори и четвърти за Юнайтед осем минути по-късно, завършвайки на левия си крак, след като Мили Търнър върна топката обратно на испанеца в наказателното поле.

Нито Юнайтед, нито Спърс бяха печелили ФА Къп преди мача в неделя, като този финал прекъсна поредицата Арсенал, Манчестър Сити или Челси печели състезанието всяка година от 2013 г.

Съсобственикът на Юнайтед Аврам Глейзър беше на разпродадения стадион Уембли за финаладокато миноритарният инвеститор сър Джим Ратклиф беше вместо това на “Олд Трафорд”, за да гледа как мъжката страна приема Арсенал в Висша лига.

Старши треньорът на Англия Сарина Вигман и асистентът Ариан Вьоринк също присъстваха преди обявяването на състава тази седмица за следсезонните квалификации за Евро 2025.

Тотнъм се завръща в женската Суперлига в сряда, когато приема преследващия титлата Челси. След това Юнайтед посреща Челси в Лий Спортс Вилидж — в това, което ще бъде последният мач на Ема Хейс, отговаряща за отбора на Западен Лондон, преди да поеме женския отбор на Съединените щати — като домакин на Спърс Уест Хем.