Манчестър Юнайтед у дома срещу Ливърпул в ФА Къп – кратка история, която да даде надежда на феновете им

Andy Mitten

Изхвърлете Ливърпул от ФА Къп в неделя и Манчестър Юнайтед ще сложи край на опита на най-големите си съперници да спечелят невероятна четворка.

Това очевидно не би било проблем за всеки фен на Юнайтед, но по-големият фокус за тях е собственият им отбор. Купата на Англия е единственото състезание, което остава да спечели Юнайтед този сезон. Това може да е трофеят, който спасява работата на мениджъра Ерик тен Хаг.

Ако Юнайтед успее да го спечели, след като победи Ливърпул по пътя, тогава още по-добре, но гостите са фаворити в четвъртфиналите този уикенд на Олд Трафорд с причина. Те са със 17 точки пред Юнайтед във Висшата лига и също така изпитват цялата тази емоция, свързана с лятното сбогуване на Юрген Клоп.

Тази игра обаче е трудна за прогнозиране. След победи с 4-0 и 7-0 при предишните им две гостувания на Анфийлд, не можете да намерите привърженик на Юнайтед, който да смята, че техният контузен отбор ще получи нещо там през декември. Но мачът завърши 0-0, с ултра-дефанзивно представяне на Юнайтед, където централните защитници Джони Еванс и Рафаел Варан спечелиха своите значително различни заплати.

Има домакинско „предимство“ за Юнайтед, но наистина ли е предимство? Бившият централен защитник на Ливърпул Джейми Карагър винаги е твърдял, че те се борят на Олд Трафорд, защото теренът е много по-голям от този на Анфийлд. Това допълнително пространство обаче не изглежда да създава особени проблеми на Ливърпул 88 минути след мача от четвъртия кръг на ФА Къп, който Карагър започна през януари 1999 г. – и това беше изненада, тъй като Юнайтед не беше губил от Ливърпул в надпреварата в осем игри, простиращи се назад до 1921 г.

Само няколко минути оставащи минути Ливърпул водеше с 1-0, играеше добре, защитаваше се страхотно и ограничаваше шансовете на Юнайтед. Беше направено много за атакуващото съперничество между Майкъл Оуен и Роби Фаулър от Ливърпул и предните мъже на Юнайтед Анди Коул и Дуайт Йорк, но двете защити заслужаваха най-много похвали. Централният защитник Яап Стам, който бе определен като неподходящ за 10 милиона паунда (12,8 милиона долара по текущия обменен курс) скоро след като подписа с холандския клуб ПСВ Айндховен миналото лято, доказа своята класа.

Оле Гунар Солскяер отбелязва късния победител на Юнайтед през 1999 г. — добре, един от тях… (Майкъл Стийл/EMPICS чрез Getty Images)

Ако Ливърпул беше видял оставащите минути, Юнайтед никога нямаше да спечели своя требъл – но Коул намери Йорк да изравни. Тогава Оле Гунар Солскяер отбеляза победен гол в добавеното време, който всички смятаха, че ще бъде най-важният му гол през този сезон. Не беше.

отидете по-дълбоко

„Две-едно, във финала за вашата купа!“ – възкликнаха феновете на Юнайтед.

Коул не е забравил този гол. „Разбрахме го толкова късно, че уби Ливърпул“, казва той Атлетик. „Да се ​​каже, че бръмчихме е подценяване. Да победиш Ливърпул във всеки мач винаги е било огромно, но да го направим в последните минути на мач за купата, ни видя да празнуваме на терена, сякаш сме спечелили купата.”

Гари Невил и Дейвид Бекъм издоиха този момент в празнуване. Коул добавя: „Въпреки че беше сезонът на трибъла, имахме тежък декември, но нещата започнаха да вървят добре през януари и този мач с Ливърпул беше една от причините да чувстваме, че никога не сме били победени.“

Ето някои от другите страхотни мачове за ФА Къп между Юнайтед и Ливърпул, които може да дадат малко надежда на феновете на домакините за този уикенд.

Февруари 1903 г., първи кръг – Манчестър Юнайтед 2 Ливърпул 1

Въпреки че играха в дома си на Bank Street за този мач, Юнайтед не се очакваше да надмине Ливърпул. Тогава те бяха борци от второ ниво, докато Ливърпул беше сред най-добрите отбори в страната, но Юнайтед не бяха преуморени. Шотландският нападател Джак Педи вкара два пъти и когато Ливърпул имаше изгонен човек, шансовете им за завръщане намаляха.

Юнайтед отпадна в следващия кръг от Евертън.

Май 1977 г., финалът – Манчестър Юнайтед 2 Ливърпул 1

Както и при равенството този уикенд, Юнайтед беше аутсайдер във финала през 1977 г. срещу отбор на Ливърпул, който беше близо до това да стане първият английски отбор, спечелил лигата, ФА Къп и Европейската купа (те победиха Борусия Мьонхенгладбах с 3-1 в Рим три дни по-късно ).

Наскоро коронованите шампиони срещу Юнайтед бяха завършили шести, но тази среща на Уембли беше решена в няколко луди минути в началото на второто полувреме. Стюарт Пиърсън отбеляза с нисък удар, след което Джими Кейс изравни за Ливърпул три минути по-късно. Отборът на Томи Дохърти си върна преднината две минути по-късно, странно отклонение на Джими Грийнхоф от удар на Лу Макари.

„Играта свърши светкавично“, казва Грийнхоф. „Толкова си отчаян да спечелиш, че понякога не играеш истинската си игра. Ливърпул беше страхотен отбор за требъл. Те бяха топ кучетата през по-голямата част от моята футболна кариера, но не бяха топ кучетата в един срещу един срещу Юнайтед.

Стюарт Пиърсън скача за удар с глава с Джими Кейс (Дейвид Ашдаун/Кейстоун/Гети изображения)

„Имаше три гола за пет минути, два страхотни гола и една случайност. Случаят се оказа победител. Лу Макари го удари и аз се опитах с всички сили да се измъкна от пътя, но топката ме удари и аз пренасочих топката в мрежата. Имах чувството, че съм отбелязал най-добрия гол в света. И Лу също.

„И двамата се качихме в телевизионното студио след мача и (телевизионният водещ) Браян Мур показа повторението. Казах: „Ако изстрелът на Лу е бил в целта, преди да ме удари, значи е на Лу. Ако е бил извън целта, преди да ме удари, значи е мой. Показа, че Лу го е сбъркал и се размина. Така че целта беше моя. Имаше ли значение? Не точно. Важното беше, че спряхме Ливърпул да спечели требъл и спечелихме Купата на Англия.”

Отборът се върна в хотела си в централен Лондон за партито след мача, където някои празнуваха по-дълго от други. Брайън Грийнхоф, Стив Копел и мениджърът Дохърти (който беше на път да загуби работата си след афера със съпругата на физиотерапевта на Юнайтед) отпиваха шампанско, докато пресичаха поляните на близкия Хайд парк, а крещящите им костюми за финала на купата поглъщаха топлината на ранната утрин слънце.

Беше 7 сутринта в неделя.

Април 1985 г., повторение на полуфинал – Манчестър Юнайтед 2 Ливърпул 1

„Играхме с Ливърпул срещу Евертън на полуфинала през 1985 г. и феновете забиваха пирони в топките за голф“, спомня си бившият капитан на Юнайтед Брайън Робсън. „Госпожата ми каза, че иска да отиде на мача и аз й казах, че няма начин. Играхме пред клетки заради минали нашествия на терена. Вече е по-разумно.”

След равенство 2-2 на Гудисън Парк, когато Пол Уолш изравни за Ливърпул в 119-ата минута, повторението беше на Мейн Роуд, домакин на Манчестър Сити.

„Любимият ми гол за Ман Юнайтед е този“, казва Робсън за удара си, когато Юнайтед дойде отзад, за да спечели. „Това е срещу Ливърпул, най-добрият отбор, на полуфинал. Играх едно-две с Франк Степълтън. Можех да усетя, че Рони Уелън ме хваща и си помислих: „Трябва да го ударя, преди той да се нахвърли върху мен“. За щастие, това беше един от онези удари, които попаднаха право в горния ъгъл. Отивахме на Уембли, за да играем с Евертън, който беше шампион този сезон.

Юнайтед спечели купата, но не и титлата – което беше тяхната история през 70-те и 80-те години.

На Робсън му е ясно защо. „Не спечелихме лигата поради липсата на дълбочина в нашия отбор. Можехме да се състезаваме с Ливърпул в турнири за купата – имахме наистина добър отбор, когато всички бяхме във форма.”

Май 1996 г., финалът – Манчестър Юнайтед 1 Ливърпул 0

Белите костюми. Кантона. Трябва ли да казваме повече?

ДОБРЕ. Тогава ще го направим.

Играчи на Ливърпул в техните прословути бели костюми (Eddie Barford/Mirrorpix/Getty Images)

„Финалът за Купата на Англия през 1996 г. беше като сбъдната мечта за мен“, казва централния защитник на Юнайтед Дейвид Мей. „Семейството ми го хареса. Татко никога не каза нищо, но знаех, че е толкова горд да види един от синовете си във финал за Купата на Англия.”

А белите костюми на Ливърпул? „Мислехме, че изглеждат като копчета – абсолютно нелепо“, казва Мей, смеейки се, отразявайки мненията на повечето от гледащия свят. „Те бяха там в своите бели костюми на Armani, а нашите бяха от (верига за мъжко облекло) Burton.“

Ерик Кантона вкарва гол за победителя на Уембли (Адам Бътлър – PA Images/PA Images чрез Getty Images)

Това не беше класически финал.

„Ние нямахме шанс, както и те“, казва Мей. „Знаех също, че няма да загубим. Когато получихме късен корнер, аз се сблъсках с (вратара на Ливърпул) Дейвид Джеймс и получих лош крак. Топката попадна в Ерик Кантона, който отбеляза. Станах и хукнах след него. Блестящо.”

Януари 2011, трети кръг – Манчестър Юнайтед 1 Ливърпул 0

Ливърпул дойде на Олд Трафорд с Юнайтед по пътя към спечелването на лигата и достигането до трети финал в Шампионската лига за четири години. Ливърпул ще завърши шести във Висшата лига, на 22 точки зад Юнайтед. Това беше първият мач на Кени Далглиш във втория му период като техен мениджър, след като Рой Ходжсън издържа само шест месеца, преди да бъде уволнен.

Изгоненият Стивън Джерард напуска терена, подиграван от феновете на Юнайтед (Alex Livesey/Getty Images)

Само след две минути Димитър Бербатов реализира дузпа при събаряне на Райън Гигс. И остана така, отчасти защото Стивън Джерард получи червен картон след 32 минути за удар с два крака срещу Майкъл Карик.

Юнайтед се класира на полуфинал на Уембли срещу Манчестър Сити, който спечели с 1-0 и спечели първия си трофей от 1976 г. насам.

Януари 2021 г., четвърти кръг – Манчестър Юнайтед 3 Ливърпул 2

Пандемичен футбол и празен Олд Трафорд, но прекрасен мач, в който Мохамед Салах даде преднина на Ливърпул, преди Мейсън Грийнууд, който изигра един от най-добрите си мачове за Юнайтед, изравни след 26 минути.

Бруно Фернандеш отбелязва победителя (Фил Ноубъл/POOL/AFP чрез Getty Images)

След това Грийнууд пусна Маркъс Рашфорд, за да изведе Юнайтед напред, но Салах направи 2-2 малко преди изтичането на часа. Беше оставено на Бруно Фернандеш и неговия пряк свободен удар в 78-ата минута, за да спечели мача за Юнайтед.

Юнайтед спечели последните си четири мача за Купата на Англия при равенство у дома срещу Ливърпул.

И така до неделя – това е огромно равенство и и двете групи фенове ревят за него, но настроението на Олд Трафорд ще спадне зле, ако Юнайтед не премине.

Ако то прави всичко се обърка, те ще имат нов шанс срещу Ливърпул три седмици по-късно, също на Олд Трафорд, във Висшата лига.

(Горна снимка: Майкъл Стийл – PA Images чрез Getty Images)