Манчестър Юнайтед 2 Евертън 0 – Гарначо дава искрата, докато Юнайтед кара късмета си

Mark Critchley

Всичко е добре, което свършва добре за Манчестър Юнайтед, който се завърна към победите във Висшата лига с неубедителна победа с 2-0 над Евертън на Олд Трафорд.

След поражения у дома от Фулъм и като гост срещу Манчестър Сити в предишните си два мача в лигата, отборът на Ерик тен Хаг се върна срещу случайния Евертън благодарение на две дузпи през първото полувреме, реализирани съответно от Бруно Фернандес и Маркъс Рашфорд.

Въпреки че се оставиха уязвими на контраатаки през цялото време, гостите създадоха множество положения, използвайки слабостта на Юнайтед в прехода, но в крайна сметка не успяха да ги накажат, тъй като хората на Ten Hag взеха и трите точки.

Марк Кричли разбива основните теми за говорене от 15-ата победа на Юнайтед във Висшата лига в 28 мача този сезон.

Удобно? Това беше всичко друго

В своите програмни бележки, размишлявайки върху поражението в дербито на Манчестър миналия уикенд, Тен Хаг посочи колко често Юнайтед губи с „добри маржове“ този сезон. Това обаче е само половината история. Естеството на баскетболната игра на голяма част от играта на Юнайтед доведе до много афери, при които маржовете също паднаха в тяхна полза.

Може би тази конкретна победа не беше най-добрият пример за това. Това бяха три точки, спечелени с два или повече гола – едва третият път, който им се случва в лигата този сезон. И все пак 12-те победи на Юнайтед с един гол са най-много от всички отбори във висшата лига.

И преди тази преднина да бъде установена, Евертън не изглеждаше като отбор, който пристига в серия от 10 мача без победа в лигата преди Коледа. Ако не друго, имаха малък късмет да останат отзад. Техните 11 удара през първото полувреме означаваха, че до полувремето Юнайтед надхвърли 450 допуснати удара във Висшата лига този сезон. Само последният Шефилд Юнайтед (469) се изправи срещу повече от своите 467.

Юнайтед беше под постоянен натиск срещу Евертън (Майкъл Ригън/Гети изображения)

Един фактор за това е разхлабеността на Каземиро във владението на топката. Броят на грешните пасове на 32-годишния футболист беше двуцифрен до почивката и кариерата му в Юнайтед често показва идеи над неговата позиция, когато става въпрос за плеймейкърските способности на бразилския полузащитник.

Работата е там, Юнайтед мога да поемат контрола над игрите, когато е необходимо, както се вижда от подобреното представяне през второто полувреме, въпреки че бяха необходими тези две дузпи, за да стигнат до тази позиция. Правилно отсъдени и удобно превърнати дузпи, но дузпите все едно.

Понякога тези фини маржове не ви достигат.

Гарначо прави разреза на Юнайтед

Може да не сте забелязали, но Алехандро Гарначо е в нещо като безплодна серия – без гол в последните си шест мача, само с два в последните си 12. Това не е типът форма, която бихте очаквали да задържите Антони, 100 милиона евро (85,1 милиона британски лири/109,4 милиона долара по текущи обменни курсове) съперник за неговото място, извън страната.

Но вие няма да го знаете, защото за всички намерения и цели Garnacho все още играе добре. Достатъчно добре тук, за да спечели двете дузпи през първото полувреме, да създаде редица други проблеми на защитата на Евертън на почивката и дори да спечели серенада от Стретфорд Енд, докато вървеше по тунела на полувремето.

Гарначо не е естествен отдясно, предпочитайки да влиза навътре от противоположния фланг, а резултатът му е намалял след преразпределението му в средата на януари. И все пак неговата скорост, движение и близък контрол все още възстановяват наградите за останалата част от атаката на Юнайтед.

Бързите му крака бяха тези, които надхитриха Джеймс Тарковски за първия точен удар, а присъствието му на духа да ускори и забави темпото направи Бен Годфри за втория.

На 19 години Гарначо има време да се подобри. Засега, почти във всеки мач, той дава повод за размисъл на противниковите крайни защитници.

Алехандро Гарначо, Манчестър Юнайтед

Гарначо е свален от Тарковски за първата дузпа на Юнайтед (Аш Донелон/Манчестър Юнайтед чрез Getty Images)

Къде остава тази победа надеждите на Юнайтед за европейска квалификация?

На фона на това поражение от Фулъм и енергично, но всеобхватно очукане в дербито, с девет играчи, които не са на разположение поради контузии, а мениджърът е под още по-голямо внимание – и също преди седмица, когато някои други гости от Мърсисайд могат да угасят единствената останала надежда от сребърни предмети във ФА Къп — Юнайтед трябваше да спечели това. Просто победи.

Ten Hag ще бъде облекчен с трите точки, спечелени чрез две дузпи, дори и да не бяха спечелени особено лесно, тъй като неуспехът да победи Everton би направил слабите им надежди за класиране в Шампионската лига за следващия сезон да изглеждат още по-слаби.

Вместо това масата ще предложи надежда на Юнайтед тази вечер. Те все още може да са на осем точки от Астън Вила на четвърто място и на три от петия Тотнъм Хотспър, който сега има два мача в ръка, но тези двама се изправят един срещу друг на Вила Парк утре следобед и и двамата имат по-трудни сблъсъци отколкото Юнайтед, все още не всичко е загубено.

Ако разликата до Спърс все още е три в неделя вечерта и английските клубове, които все още са в европейското състезание, повишат коефициента на страната в УЕФА в средата на седмицата, като напреднат към различните си четвъртфинали, шансовете на Юнайтед да се промъкне в елитното клубно състезание на европейския футбол през задната врата ще се чувстват по-добре, отколкото когато последният съдийски сигнал беше на Етихад миналия уикенд.

Какво каза Ten Hag?

Говорейки пред TNT Sports, телевизионният оператор на мача в Обединеното кралство, Тен Хаг каза, че победата „е важна. Имахме един лош резултат през тази календарна година, срещу Фулъм, и трябваше да го коригираме, за да запазим натиска върху отборите над нас. Много неща могат да се случат, много игри за изиграване и всеки убива всеки, така че сега отново ги натискаме и ще видим какво ще се случи.

Относно Рашфорд, който изпълни втората дузпа на Юнайтед, вместо капитана Фернандес, който бе вкарал първата, мениджърът добави: „Той беше добър в играта, добър е в отбора и това показва отборния дух. Бруно взе първия, но имаме още много добри изпълнители на дузпи; Бруно, Раши, Каземиро… така че имаме още.”

Какво следва за Юнайтед?

Неделя, 17 март: Ливърпул (H), FA Cup, 15:30 GMT, 11:30 ET

Със спечелената Купа на Карабао и неговият отбор все още е в битка за титлата, ФА Къп и Лига Европа, Юрген Клоп се оттегли през юни с прощална четворна игра. Юнайтед получава шанс да промени това, тъй като се изправя срещу него за предпоследен път като мениджър на Ливърпул в избора на четвъртфиналите през този сезон.