Нюкасъл пропуска Европа, Челси в Лигата на конференциите, след като Ман Юнайтед спечели ФА Къп

Colin Millar

Манчестър Юнайтед ще играе в Лига Европа през следващия сезон след победата си във финала за Купата на Англия, като Челси изпадна в третото ниво Лига на конференциите, а Нюкасъл Юнайтед напълно изпусна европейския футбол.

Завършването на Манчестър Юнайтед на осмо място във Висшата лига беше най-ниската им финална позиция във Висшата лига от 1990 г. и недостатъчно за класиране за европейски футбол, но днешната победа с 2-1 на Уембли над шампиона на Висшата лига Манчестър Сити осигури преминаване в Лига Европа като ФА Носители на купата.

Висшата лига има седем европейски места за сезон 2024-25: четири отбора в Шампионската лига, две места за Лига Европа и едно за Лигата на конференциите.

Всички четири отбора от Шампионската лига се класираха благодарение на своите завършвания във Висшата лига, като първите четири се състоят от носителя на титлата Сити, подгласника Арсенал, Ливърпул на трето място и Астън Вила на четвърто – последните от които участват във водещото клубно състезание в Европа за за първи път от 1982-83 г.

Две места се дават на английските отбори във всеки сезон в Лига Европа. Единият отива при носителите на Купата на Англия, ако не са получили и място в топ 4 във Висшата лига, а другият при отбора, който завърши пети.

Манчестър Юнайтед победи Манчестър Сити във финала за ФА Къп в събота (Гети изображения)

Поради това, че Манчестър Юнайтед спечели ФА Къп и не завърши в топ 6, те се класираха за Лига Европа заедно с Тотнъм Хотспър, който завърши пети в лигата.

Само един английски отбор играе в Лигата на конференциите всеки сезон.

Правилата гласят, че победителите в Carabao Cup получават това място в Лигата на конференциите. Но във всеки сезон, откакто европейското клубно състезание от трето ниво започна през 2021 г., това място беше отложено в таблицата на Висшата лига, тъй като победителите на Carabao Cup също завършваха в първите шест и следователно си осигуряваха място в Лига Европа или Шампионска лига чрез позицията им в лигата.

Челси, който завърши на шесто място във Висшата лига, ще играе в Лигата на конференциите поради спечелването на ФА Къп от Юнайтед, докато седмият Нюкасъл сега напълно пропуска Европа, поради успеха в купата на отбора на Ерик тен Хаг.

Челси ще играе в Лигата на конференциите, а не в Лига Европа поради успеха на Манчестър Юнайтед в ФА Къп (Майкъл Ригън/Гети изображения)

Челси ще играе в Лигата на конференциите, а не в Лига Европа поради успеха на Манчестър Юнайтед във ФА Къп (Майкъл Ригън/Гети изображения)

Какво ще кажете за това, че INEOS притежава Манчестър Юнайтед и Ница в едно и също състезание?

Френският клуб Ница е, подобно на Манчестър Юнайтед, собственост на INEOS и сър Джим Ратклиф. Ница завърши на пето място в Лига 1 този сезон, което означава, че се класира за следващия сезон в Лига Европа.

УЕФА, ръководният орган на европейския футбол, има правила, предназначени да предотвратяват мачове между клубове, които имат връзки помежду си, за да поддържа целостта на съответното състезание, но както винаги има предупреждения. За да могат Юнайтед и Ница да играят в едно и също състезание, УЕФА ще трябва да се увери достатъчно, че те са отделни единици.

Съответният раздел в правилника на УЕФА е член пет, който гласи, че никое физическо или юридическо лице не може да има „контрол или влияние“ върху повече от един клуб, участващ в състезание на УЕФА.

Ратклиф може да е само миноритарен акционер в Юнайтед – като неговият дял в крайна сметка ще нарасне до 29 процента – но неговата инвестиция от 1,3 милиарда паунда също така ще накара INEOS да поеме контрол върху футболните операции на Олд Трафорд.

Способността на двата клуба да участват тогава ще зависи от това дали органът за финансов контрол на УЕФА (CFCB) реши, че Ratcliffe и INEOS имат „решаващо влияние“ върху вземането на решения на „Олд Трафорд“. Ако това стане, някой от Юнайтед или Ница ще трябва да отпадне.

отидете по-дълбоко

ВТИДИ ПО-ДЪЛБОКО

Това, че INEOS притежава Юнайтед и Ница, означава ли, че само един може да играе в Шампионската лига?