Объркващо, подмамващо и объркващо: опитвайки се да обясня този Манчестър Юнайтед

Mark Critchley

Искате ли да разберете най-голямата история на деня преди всеки друг? Запишете се тук за нашия страхотен нов ежедневен бюлетин

Първо, забравете резултата. Не че това е лесно да се направи, защото резултатът оцветява възприятието на всеки Манчестър Юнайтед изпълнение в момента. Особено когато това е резултат, който може да бъде толкова важен, колкото този.

Ако в крайна сметка това равенство 2-2 е разликата между Ливърпул изравнявайки рекорда на Юнайтед от 20 титли на Английската лига от най-висок клас и вместо това ги задържа на 19, тогава резултатът ще бъде всичко, което има значение за много привърженици на Юнайтед. И с право.

Но ако искате да установите точно къде се намира този объркващ, подмамващ и объркващ отбор на Юнайтед, време е да започнете да забравяте резултата, какъвто и да е той – победите с 4-3 в последната минута, едва заслужените равенства, резултата в последната минута 4-3 поражения. Резултатите са твърде противоречиви, за да бъдат осмислени.

Изпълненията обаче не са. Това беше още един мач, в който отборът на Ерик тен Хаг се сблъска с изключителен брой удари, общо 28 – повече, отколкото в ФА Къп четвъртфинал преди три седмици, въпреки че продължи половин час по-дълго.

Юнайтед вече е отговорен за пет от 20-те най-добри удара в един мач спрямо общия брой в Висша лига този сезон, три от които дойдоха след края на международната пауза през март.

ВТИДИ ПО-ДЪЛБОКО

Висшата лига се спусна във футбол на игрището – и това е страхотно

34-те, с които Юнайтед се изправи на Анфийлд през декември, са най-много от всички страни и означава, че двете им срещи във Висшата лига с Ливърпул този сезон са допуснали 62 опита за гол. Откакто записите започнаха в началото на сезон 2003-04, никоя страна не е имала повече срещу противник в една кампания.

Но въпреки цялото внимание, което дадена статистика получи напоследък, Юнайтед само от време на време публикува подобни числа в другия край.

Защото, както в Брентфорд преди седмица, това беше друг мач, в който отборът на Ten Hag се бореше да създава в по-голямата си част, но особено през първото полувреме, когато собственият им брой удари беше дебела, кръгла нула. Това беше първият път, когато се случи в мач от най-високата елита на “Олд Трафорд” от повече от седем години.

И тогава, както в Брентфорд и в Челси, имаше късно срутване. Не толкова късно, колкото в нито една от игрите от миналата седмица, разбира се, но все пак колапс. Седем точки бяха изпуснати от печелившите позиции за малко повече от седем дни. Ако Юнайтед беше взел тези седем точки, тази седмица – дори този сезон – внезапно щеше да придобие много различен тен.

Изкушаващо е да погледнете хаотичните изяви на Юнайтед през последните седмици, да вдигнете ръце във въздуха и да заключите, че тук няма стратегия, но това не е напълно вярно. И полезно, Тен Хаг изложи плана за игра на Юнайтед на пресконференцията си след мача.

отидете по-дълбоко

Формулата на Тен Хаг включва хаос – но неговите играчи в Юнайтед просто не могат да се справят

Идеята, каза той, е играчите му да спечелят индивидуалните битки за притежание на топката, след което да преместят играта в далечната част на терена възможно най-скоро. От там те трябва да се опитат да претоварят защитата на Ливърпул, което да се надяваме да създаде пространство за отваряне и удари към вратата.

Юнайтед със сигурност направи първата част, изпреварвайки Ливърпул, като спечели 55 процента от техните дуели. Отзад 19-годишен Уили Камбвала показа агресия, но и спокойствие извън годините си. Хари Магуайър предоставяше напътствия заедно, наслаждавайки се на разрешението на една глава толкова много, че на лицето му избухна усмивка.

И ако присвиете очи, можете да видите останалата част от този план, работеща в надграждането до Коби Майнообрилянтен гол. Бруно Фернандес възстанови притежание дълбоко, тогава КаземироНеортодоксалният удар отгоре на Майноо намери Майну. Последва смяна на играта на Гарначо в лявото полупространство, с Аарон Уан-Бисака присъединяване в подкрепа.

Ливърпул едва ли беше претоварен в този момент, с достатъчно тела назад, за да защити атаката на Юнайтед, но се бореше да възложи отговорността на Майноо, Гарначо и Уан-Бисака. Скоростта на играта на Юнайтед даде на Майноо достатъчно време и пространство, за да се прибере.

И така, ако това беше планът на играта, значи проработи. И все пак проработи само веднъж. И дори когато очертаваше как е възнамерявал да използва Ливърпул, Ten Hag трябваше да признае, че играта се е обърнала не към гола на Mainoo, а в съвсем друг момент: Джарел КуансаНеуместен пас на Фернандеш да изравни от почти половината път.

„Нуждаехме се от момента в мача, за да накажем грешката на Ливърпул“, призна той, „но това ни върна в играта“.

Ако Quansah не сбърка този прост квадратен пас, или ако Каоимхин Келехер не стои далеч от голлинията си, или ако Ливърпул реализира някое от многото си шансове за открита игра, преди да опаковат този изравнителен гол, ще се съберат ли Юнайтед, за да продължат напред? Това не е ли като цяло поредното толкова бясно и хаотично представление БрентфордЧелси и дори брилянтната четвъртфинална победа за ФА Къп?

Какво чуваме за бъдещето на Ерик тен Хаг в Манчестър Юнайтед

Това със сигурност изглеждаше мнението на Юрген Клоп за процедурите. „През цялото време, докато бях тук, не мисля, че доминирахме в Юнайтед, както направихме в тези два мача, но не постигнахме резултата“, каза мениджърът на Ливърпул. Тогава беше посочено на Клоп, че Арсенал все пак трябва да посети Олд Трафорд и последва доста рязък отговор, разкриващ истинското му мнение за представянето на Юнайтед.

„Арсенал е добър футболен отбор и ако те (Юнайтед) играят като днес, Арсенал ще спечели този мач, 100 процента съм сигурен“, настоя Клоп. „Наистина съжалявам да го кажа, но това е факт. Трябваше да спечелим и двата мача, но не успяхме. Това е наша вина.“

Предизвикателството за титлата на Ливърпул е всичко хубаво. С надеждите на Юнайтед да се завърне в Шампионска лига избледняване, може би това винаги е бил най-добрият възможен резултат тук. В това отношение може би положителният резултат е всичко, което има значение – но въпреки че резултатите са непоследователни, представянето не е така.

Ако един ден Юнайтед отново започне да създава предизвикателства за титлата, те няма да бъдат изградени върху дисплеите като тези от миналата седмица.

(Горна снимка: Шон Ботерил/Гети изображения)