Седемте гола на Мактоминей донесоха на Ман Юнайтед 12 точки. Какво казва за страната на Ten Hag?

Laurie Whitwell

Има много начини да се прецени важността на даден играч за даден отбор, много от които неизмерими.

Дух, смелост, енергия.

Стойността на Скот Мактоминей за Манчестър Юнайтед през по-голямата част от кариерата му е била изчислявана с помощта на тези видове неизмерими термини.

След това идва тази кампания, където влиянието му върху екипа на Ерик тен Хаг може да се сведе до доста забележително емпирично ниво.

Вкарвайки в 86-ата минута на Астън Вила, Мактоминай превърна равенството в жизненоважна победа, продължавайки серия, при която всеки един от неговите седем гола във Висшата лига този сезон е означавал нещо за Юнайтед. Тези приноси се равняват на допълнителни 12 точки за отбора на Тен Хаг – най-много от всеки играч в дивизията – и без тях Юнайтед би бил 12-ти във Висшата лига.

Играчите, които се присъединяват към него в горната част на списъка, се четат като Кой кой е сред нападателите във форма. Сон Хенг-мин, Доминик Соланке, Ерлинг Хааланд, Мохамед Салах, Букайо Сака и Ричарлисън.

8

Никой обаче не може да се сравнява със съотношението на Мактоминей за значимост на точките. Сон, който е на второ място, отбеляза два гола повече, за да спечели Тотнъм Хотспър с две точки по-малко от Мактоминай за Юнайтед.

Онзи див следобед през октомври, когато Мактоминей отбеляза два гола след 90-ата минута, за да изтръгне победата от челюстите на поражението срещу Брентфорд, се откроява като най-дестилираното изражение на неговото въздействие.

(Алекс Ливси/Гети изображения)

След това дойде началният му гол в Шефийлд Юнайтед при победа с 2-1 по-късно същия месец и още един двубой срещу Челси на Олд Трафорд през декември в друг мач, завършил 2-1.

В Molineux преди 10 дни той влезе от резервната скамейка, за да вкара с първото си докосване, за да изведе Юнайтед с 3-1 напред в мач, завършил 4-3. Неговото пристигане като късна резерва проработи още веднъж във Вила Парк с още по-решаващ ефект.

Равенство с отбора на Унай Емери щеше да остави Юнайтед след тях в таблицата с осем точки – голяма разлика, която трябва да се навакса с 14 оставащи мача. Сега Юнайтед изостават с пет точки и имат инерция да се отърват от Вила. Петото място може да е достатъчно за класиране в Шампионската лига, ако тези английски отбори в Европа напреднат според очакванията.

Мактоминей имаше шест докосвания за своите 17 минути на терена на Вила Парк, с един удар. Точно затова Ten Hag го пусна при резултат 1-1. Маркъс Рашфорд, който се радваше на добра игра в Мати Кеш, беше отстранен, като Алехандро Гарначо премина на лявото крило, а Бруно Фернандес на дясното.

Рашфорд може би се е чувствал тежък, с право, като се има предвид, че е получил пари в брой при резервация. Но Тен Хаг смяташе, че шансовете на Юнайтед за гол ще бъдат подобрени от присъствието на Мактоминей в наказателното поле.

И така се оказа. Той беше на идеалното място да посрещне отличното центриране на Диого Далот и да прехвърли Еми Мартинес с глава. Централните защитници на Вила трябваше да маркират двама играчи вместо един и не успяха да пазят достатъчно. Расмус Хойлунд, който вече беше вкарал гол от наказателното поле от шест ярда, също беше застанал на ширината на гредите, когато Далот прехвърли топката и Мактоминай отбеляза с глава.

(Шон Ботерил/Гети изображения)

Това беше четвъртият гол за Мактоминей от резервната скамейка този сезон и той празнува със знанието за значението му, като се втурна пълнокръвно, с вдигната ръка, към пътуващите фенове. Той е стартирал само в 12 мача от Висшата лига през тази кампания, като е играл девет заместници. Но той е голмайсторът на Юнайтед (Рашфорд и Хойлунд имат по пет) и Тен Хаг започна да разчита на него при тези трудни обстоятелства.

„Той е пример за много други играчи“, каза Тен Хаг. „Той е готов да донесе тази енергия. Той винаги дава дух в седмицата, когато тренира като противник, работи върху себе си. Той е готов за една минута, готов за 90 минути. Страхотно е да имаш такъв играч.”

Това са неопределими качества, които накараха Мактоминей да направи кариера в Юнайтед. Този сезон те са променени с лазерна точност. „Със Скот носите свежи крака в пресата, също и такъв, който може да влезе в наказателното поле, да отбележи гол“, добави Тен Хаг.

Това обаче говори много за Ten Hag's United този сезон, че McTominay имаше толкова важна роля. В идеалния случай Ten Hag не би разчитал на играч по такъв определен начин. Понякога изглежда, че Мактоминай заема същите пространства като Хойлунд – имаше момент преди неговия гол, в който и двамата играчи паднаха дълбоко, за да се опитат да го съберат, след което направиха стрелички напред – но Тен Хаг е прагматичен мениджър и зареждането на кутията свърши работа за него.

В хода на цялата игра Ten Hag иска повече контрол. Юнайтед започна добре, като спечели топката и контрира, след което продължи напред чрез Хойлунд при корнер, но агресията на Вила стана почти съкрушителна.

Андре Онана направи поредица от спасявания отблизо, някои случайни, преди Дъглас Луис да изравни в 67-ата минута. Оттам Вила изглеждаше по-вероятно да отбележи. Когато мачът приключи, те имаха 419 паса срещу 307 на Юнайтед, което даде контекст на оценката на Тен Хаг.

„Можехме да направим повече“, каза той. „Всеки път вървяхме към гол, а не към задържане на топката. Разпознайте ситуацията, привлечете, издърпайте ги, след това намерете подходящия момент да я ускорите. Умните играчи четат играта.”

Бруно Фернандеш започна мача, опитвайки се да запази притежанието на топката, но с напредването на надпреварата и натрупването на Вила, той все повече търсеше убийствения пас. Но не беше единственият виновен за това.

Колкото по-дълго Юнайтед не е в състояние да контролира топката и да премахва жилото от мачовете, толкова повече головете на Мактоминей ще имат най-големи последствия.

(Саймън Стакпул/Засада/Засада чрез Getty Images)