Съдийските грешки поставят WSL пред големи въпроси – пълен работен ден с Джеси Паркър Хъмфрис

Jessy Parker Humphreys

През уикенда, в който последната международна пауза в мача при мъжете позволи на Женската Суперлига да се съсредоточи допълнително, броят на съдийските грешки беше огромен.

Това беше уикендът на женския футбол, като пет от шестте изиграни мача се проведоха на главния стадион на домакинския клуб, но качеството на вземане на решения от съдиите и техните асистенти беше далеч от очакваното ниво.

Като за начало, имаше големи засади, които тръгнаха по грешен начин във всеки мач, включващ един от първите трима.

Откриването на Манчестър Сити срещу Манчестър Юнайтед беше допуснато, въпреки че Бъни Шоу очевидно се върна от засада, за да участва в натрупването, Уест Хем Юнайтед имаше легитимен изравнителен гол срещу Челси, а Арсенал закъсня, постигна трети гол при 3-1 победата като гост срещу Астън Вила се запази, въпреки че нападателят Стина Блекстениус беше в засада и държеше топката.

Съдийството отдавна е спорна тема в WSL, като официалните лица на мача все още не са професионалисти на пълен работен ден. Мениджърите, включително Ема Хейс от Челси, призоваха за въвеждането на VAR в миналото, но има усложнения, свързани с въвеждането му в лигата въз основа на разходите и качеството на терените, използвани най-често от отборите.

Челси, например, имаше пробна игра с VAR в Kingsmeadow, мястото за по-голямата част от срещите на техния женски отбор и академията и бивш дом на отборите от по-долната лига за мъже AFC Wimbledon и Kingstonian, в предсезонен мач срещу Roma миналата Септември, но те са в рядката позиция да притежават втория си стадион.

Треньорът на Уест Хям Рехане Скинър беше твърд в разочарованието си от проблемите, след като нейният отбор загуби с 2-0 у дома срещу Челси на Хейс в неделя. Нейната страна имаше няколко добри възможности срещу гостите, които искаха да се върнат на върха на таблицата и щеше да заслужи изравнителния гол – ако беше даден.

„Извиненията след мача не променят резултата“, каза Скинър. „В крайна сметка съдиите все още не са професионалисти, така че всъщност не са в ситуация, в която да се фокусират единствено върху тези игри. Мисля, че това трябва да се промени.”

Старши треньорът на Манчестър Юнайтед Марк Скинър имаше подобна реакция на отстъпката на неговия отбор при поражението с 3-1 срещу Сити предишния ден.

„В едно дерби (голът) променя целия мач“, каза той. „Там, където технологията може да се използва в полза на играта, мисля, че трябва да се използва. Мисля, че днес щеше да има голяма разлика в мача, ако не допуснахме този гол – не трябваше да остане.”

Скинър беше оставен да беснее в началото на дербито на Ман Сити (Наоми Бейкър/Гети изображения)

Неговото раздразнение беше малко по-малко завладяващо, като се има предвид, че неговият отбор губеше с 3-0 минута след второто полувреме на стадион “Етихад”, но първият гол на Сити в 37-та минута разби вятъра на отбора на Юнайтед, който започна положително.

Всички грешни решения в комбинация бяха напомняне за това колко напредък все още може да бъде постигнат в WSL. Очевидно съдийските противоречия не са уникални за тази лига, но естеството им беше особено поразително.

Въпреки че решението за въвеждане на VAR може да е спорно, най-малкото е ясно, че превръщането на професионалните рефери трябва да бъде приоритет за NewCo, когато поемат WSL в края на този сезон.

отидете по-дълбоко

ВТИДИ ПО-ДЪЛБОКО

Какво трябва да се промени в новата ера на WSL: „Феновете не знаят дали идват или си отиват“

Какво може да сте пропуснали

Нюкасъл Юнайтед се надяваше да спечели първата сребърна купа на клуба след ФА Къп за мъже 1954-55 г. в събота, докато играха в Купата на Националната лига за жени на Кенилуърт Роуд във Висшата лига Лутън Таун.

Единственият напълно професионален отбор в състезанието и водещ в третото ниво на Националната лига Север с 12 точки, Нюкасъл влезе във финала като голям фаворит. Но Хаштаг Юнайтед, от еквивалентната Национална лига Юг, стигна до шокираща победа с 2-1 от гол загуба.

Базираният в Есекс Hashtag е забележителен с това, че е създаден през 2016 г. от YouTuber Spencer Carmichael-Brown, а женският им отбор е във впечатляващ възход, като се има предвид, че те също са втори в своята лига, след като бяха повишени само от Дивизия едно миналото лято. Голове на Мейси Никълс и Фийби Уилямс осигуриха трофея.

Болка, болка и гориво – Нюкасъл Юнайтед губи още един финал за купата

Играч на седмицата

Рико Уеки нямаше късмета да бъде от страната на губещите за Уест Хем срещу Челси, тъй като тя отново се оказа неудобство за защитата на шампионите на WSL.

24-годишният японски национал създаде много проблеми на Джес Картър, когато отборите се срещнаха в четвъртия кръг на ФА Къп през януари, когато носителят Челси изостана и се нуждаеше от допълнително време, за да спечели с 3-1 в Кингсмидоу. Същата ситуация се случи на Виктория Роуд в неделя, тъй като нападателят Уеки имаше погрешно отменен гол поради засада, както и удар в гредата. Нейната упоритост беше допълнително демонстрирана, като спечели най-много дуели в мача (девет).

Едва когато Челси изведе Ерин Кътбърт за 55 минути, за да подсили халфовата си линия и да ограничи услугата на Уеки през второто полувреме, тя се успокои.

Уеки от Уест Хям блесна при поражението от Челси (John Walton/PA Images чрез Getty Images)

Гол на седмицата

Беше емблематично… поради всички грешни причини.

Когато Арсенал водеше с 2-1 срещу Вила в 86-та минута, Блекстениус нахлу в гол от засада.

28-годишният шведски нападател има репутация на шамарски моменти и това не беше по-различно. В началото на нейния удар, Блекстениус се подхлъзна, но бързо се възстанови, като използва ръката си, за да запази контрола над топката, преди да стане и да стреля през краката на двама защитници на Вила и вратаря Ана Лийт.

Това беше комедиен край на мач, който вече беше отложен с 45 минути, тъй като Арсенал заседна в задръстване по пътя си към Бирмингам, което направи две закъснения в толкова уикенди за тях след проблема с чорапите в Челси.

При воденето на Вила с 1-0 на полувремето изглеждаше, че по-голямата част от отбора на Арсенал е останал в автобуса, но значително подобреното представяне през второто полувреме им осигури заслужена победа, дори ако я запечатаха по доста неортодоксален начин.

Халфът на Арсенал Уолти аут за няколко седмици с „лека контузия на коляното“

Момент от седмицата

Поражението на Юнайтед в дербито на Манчестър беше проблематично поради повече причини, отколкото поради гордост.

В комбинация с нулевото равенство на Ливърпул с Евертън на Гудисън Парк в неделя, това означаваше, че отборът на Марк Скинър се свлече до пето място в таблицата. Ливърпул на Мат Биърд беше упорито на опашките си през целия сезон, като резултатите от уикенда най-накрая ги изместиха с точка над Юнайтед.

Биърд може да е разочарован, че неговият отбор не успя да увеличи малко разликата, тъй като не успяха да отбележат гол срещу съперниците си от Мърсисайд в мач с малко шансове.

Скинър, междувременно, може да се надява, че по-милото сблъскване на Юнайтед ще му спести малко изчервяване, когато се вземат предвид окончателните резултати. Но няма съмнение, че под негово ръководство Юнайтед се озова обратно в „останалите“, вместо да бъде сред „най-добрите“.

На други места в Европа

Международната пауза означаваше, че в цяла Европа имаше много забележителни срещи.

Барселона отново доминира в Ел Класико срещу Реал Мадрид, печелейки с 3-0 благодарение на голове на Фридолина Ролфо, Айтана Бонмати и Каролин Греъм Хансен. Резултатът означава, че общият резултат между женските отбори на двата клуба сега възлиза на 64-7 спрямо Барселона, откакто Мадрид стартира своя отбор през 2020 г.

Дневникът на травмата на Фридолина Ролфо: „Имах нужда от помощ през цялото време, борех се психически“

Греъм Хансен продължи удивителния си сезон, за да повиши броя на головете си до 26 в 29 изяви във всички състезания. Това е достатъчно впечатляващо, без да добавим 25-те асистенции, които също е успяла.

Имаше и неравномерна победа в горната част на таблицата на Бундеслигата, тъй като Байерн Мюнхен победи Волфсбург с 4-0, като почти си осигури титлата. Пернил Хардер, Йована Дамнянович, Леа Шулер и Джорджия Стануей вкараха гол през второто полувреме, след като Волфсбург пропусна няколко добри положения по-рано в мача. Това означава, че Байерн има седем точки пред втория Волфсбург с пет мача преди края.

Какво следва

Реваншите от четвъртфиналите на Шампионската лига се играят тази седмица, като три от четирите мача имат разлика от един гол на „полувремето“.

И четирите гостуващи отбора – победителите в групата – водят, но само Челси изглежда успя да оправи равенството си, като победи Аякс с 3-0 в Амстердам. Бенфика, Хакен и Бран ще се надяват, че могат да направят изненада, докато се отправят съответно към Лион, Пари Сен Жермен и титуляра Барселона.

Следващата неделя някой ще вземе първото парче от сребърния трофей за жени в Англия този сезон, тъй като Челси и Арсенал се изправят срещу Молинекс от Висшата лига Уулвърхемптън Уондърърс, за да се състезават във финала на Континенталната купа за втора поредна година.

(Горна снимка на Стина Блекстений: Наоми Бейкър/Гети изображения)