Тайната на Манчестър Юнайтед за победата над Челси? Приемайки, че са аутсайдери

Carl Anka

Четиридесет и една секунди.

Толкова време отне на Манчестър Юнайтед да вкара гол срещу Челси и да започне да спасява своя сезон. Кампанията 2023-24 беше белязана от контузии и разочарование за отбора на Марк Скинър, но гол, отбелязан 41 секунди след полуфинала на Купата на Англия, може много да поправи нещата.

Скинър влезе в неделния мач при уникална точка на напрежение. Мениджърът на Юнайтед вероятно ще получи предложение за нов договор това лято, но запасите му от повечето фенове са в ниска точка. Той се беше справил добре, за да превърне „Голямата тройка“ на Женската Суперлига (WSL) в почти Голяма четворка, но разочароващи резултати и злощастни контузии белязаха този сезон.

Придържането към стил на игра с намаляващи резултати без Ona Batlle и Alessia Russo повдигна въпроси дали мениджърът на United може да се адаптира и да намери правилната формула, за да победи най-големите отбори в страната.

Юнайтед е четвърти в таблицата на лигата, на 15 точки зад лидера Манчестър Сити и е малко вероятно да хване Арсенал за квалификационно място в Шампионската лига на трето място. Беше победа или отпадане срещу Челси за купата в неделя, но Юнайтед изненада мнозина с бързия си старт в мача.

Лия Галтън се хвана за хлабав заден пас от Ив Перисет в началните моменти, преди да влезе във финалната трета. След това Лусия Гарсия засече центриране на Галтън, за да изведе Юнайтед с 1-0 в момент, когато много фенове в Leigh Sports Village все още се настаняваха удобно по местата си.

Ела Тун подобри още повече настроението в 23-ата минута, като победи Мелани Лойполц с хитро връщане по левия фланг, преди да изпрати ново центриране към задната греда, за да удвои преднината на Рейчъл Уилямс. Гол на Лорън Джеймс малко преди полувремето означаваше, че не всичко върви гладко за Юнайтед, но те бяха изненадали отбора на Ема Хейс.

„Те имаха четири влизания в нашето поле и два гола. Имахме 42 влизания в тяхното поле и един гол“, така оцени мениджърът на Челси за първото полувреме.

След множество поражения, опитвайки се да победят Челси в собствената им игра, Юнайтед спечели тази победа, като призна, че са аутсайдери и след това играеше така. Предната преса, която беше на ивици и непоследователна в много петна от 2023-24 г., беше по-компактна и упорита.

Вместо търпеливи модели на натрупване, за да примамят съперника по-нагоре на терена, Юнайтед гледаше да атакува по директен начин, изкарвайки топката в широкия аут рано, за да постави центрирания в наказателното поле. В много случаи по време на мача Скинър можеше да бъде видян да моли своите играчи да претоварят едната страна на терена за головите удари на Мери Ърпс. Мениджърът на Юнайтед щеше да направи свиващо движение с ръцете си преди доставката на Ърпс.

Това беше победа за Купата на Англия, спечелена чрез издръжливост на защитата, като играчите се бореха за втори топки и се стремяха да компресират всяко налично пространство, през което противникът да играе.

„Трябваше да направим нещо различно, което не бяхме правили в предишните мачове на Челси“, каза Скинър след резултата. „Днес беше да бъда малко по-директен, да жертвам малко без топката. Накарах Тууни да се приближава до мен на полувремето и да казва: „Гафър, правя кученца“ (няколко тичания нагоре и надолу, преследвайки топката), но тя знаеше защо и в моменти като този създаваш възможности .”

Марк Скинър промени подхода си при победата над Челси (Nathan Stirk/Getty Images)

Неговата страна беше накарана да страда през големи периоди от второто полувреме, докато Челси се събираше в търсене на изравнителен гол. В рамките на три минути между 77-ата и 80-ата минута, Ърпс, Аойф Манион и резервата през второто полувреме Никита Парис получиха жълти картони, докато отборът премина към алтернативни методи, за да забави инерцията на Челси. Хейс вярваше, че нейната страна трябваше да спечели две дузпи в мача: една за предполагаема игра с ръка от Кейти Зелем и друга за преплитане на краката в наказателното поле между Уилямс и Ниам Чарлз.

След като изигра осем мача през март и видя много играчи да участват в международната пауза, Челси не беше най-силният, но Ърпс все още трябваше да направи серия от спасявания, за да ги лиши от изравняване. Вратарят на Англия изуми 6876-те присъстващи, когато получи силна ръка, за да предотврати заобиколен удар с глава на Джеймс през второто полувреме, а също така беше брилянтна, когато не позволи нов опит на Лойполц.

Когато прозвуча свирката за края на мача, фенове и играчи празнуваха с равни части въодушевление и неверие. За първи път от (повторното) създаване през 2018 г. Юнайтед победи Челси. Скинър, който прекара голяма част от годината, борейки се с критики и въпроси относно това, че е подходящ да поеме тази страна напред, спечели фантастична възможност да спечели сребърни награди.

Победата в неделя беше спечелена не чрез стила на футбола, базиран на притежанието на топката, който Скинър превърна в негова запазена марка през последните сезони, а чрез работата на Юнайтед, когато нямаше притежание и как се адаптираха към настройките на противника в играта. Защитният ум на Хейли Лад и способността да печели топката я направиха проницателна смяна през второто полувреме, добавяйки физичност към почти перфектната победа на аутсайдера.

„Адаптирахме се. Трябваше да страдаме без топката“, каза мениджърът на Юнайтед. „Не ни хареса. Беше ужасно. Но всъщност трябваше да страдаме без него и сега мога да отида и да покажа това обратно на играчите и да кажа, „Може да има 15-минутен период от игра, в който трябва да направим това“, и сега всички изведнъж те имат това преживяване заедно.

Предстоящият финал на Купата на Англия срещу Тотнъм Хотспър ще определи първия победител в състезанието извън Челси, Арсенал или Манчестър Сити от 2005 г. насам. Новият договор на Скинър все още не е потвърден от клуба, но положителен резултат на Уембли ще убеди хората вътре и извън клуба, че има повече работа начело на Юнайтед.

Ърпс, Зелем и Парис са сред онези, чиито договори може да изтекат този юни в това, което може да бъде лято на катаклизми. Тъй като новият миноритарен инвеститор INEOS се позиционира правилно в клубната йерархия, способността на Скинър да се адаптира и да накара отбора си да се справя с ударите ще бъде от полза.

Юнайтед има шанс да напише история на 12 май. Тази възможност беше изградена от смелото, добре тренирано представяне в неделя.

(Горна снимка: Нейтън Стърк чрез Getty Images)