Формулата на Ерик тен Хаг включва хаос – но неговите играчи от Манчестър Юнайтед просто не могат да се справят

Carl Anka

Искате ли да разберете най-голямата история на деня преди всеки друг? Запишете се тук за нашия страхотен нов ежедневен бюлетин

„Трябва да задържим топката по-дълго, иначе влизаме в тенис мач. Когато искаме да гледаме тенис мач, отиваме на Уимбълдън.

Това бяха думите на Ерик тен Хаг през март, когато го попитаха дали все още възнамерява да се обърне Манчестър Юнайтед в най-добрия преходен отбор в света. Оттогава неговият отбор пътува до Брентфорд и Челси и води в 96-ата минута, но не успя да спечели и двата мача. В двата мача Юнайтед допусна 59 удара, 15 от които към вратата.

Гледането на Юнайтед в началото на пролетта се чувства като гледане на тенис мач, тъй като главата ви е принудена да се върти наляво и надясно с неистово темпо. Би било трудно да се класира това поражение с 4-3 Челси на централния корт на Уимбълдън такъв беше неговият каталог от индивидуални грешки и лошо управление на играта. Ако Юнайтед беше тенисист, те щяха да страдат от лош случай на „braccino corto“ – усещане, при което ставаш алчен около мачпойнта и ръката ти започва да се свива и се прокрадват глупави грешки.

„Казах на играчите, трябва да вземаме по-добри решения, това е нашата сила, видяхте отново как вкарваме от контра — можем да бъдем толкова огромна заплаха“, каза Тен Хаг след хаотичния край на мача на Стамфорд Бридж.

„И видяхме пример с темпото, как можем да победим нашите опоненти, където сме неудържими, но трябва да четем кога да задържим топката, особено когато печелим.“

Отне време на Юнайтед да намери своята опора на Стамфорд Бридж, с Конър Галахър и Коул Палмър оставяйки хората на Ten Hag да трябва да преодолеят изоставане от 2-0 в рамките на 19 минути.

Ten Hag беше анимиран, когато играта се изплъзна… отново (Матю Питърс/Манчестър Юнайтед чрез Getty Images)

Някои отбори биха изчезнали, но Юнайтед се събра. Упорито бягане на Алехандро Гарначо върна гол в 34-ата минута, преди да комбинира с Антоний и Диого Далот за Бруно Фернандес за да изравни пет минути по-късно.

Останалата част от полувремето се превърна в забавно меле, в което и двете страни се стремяха да хвърлят тела напред, оставяйки своите млади дефанзивни халфове с твърде много пространство за покриване, а Галахър удари греда от друга контра. Беше момент, в който можехте да видите защо Ten Hag изглежда безгрижен за големия брой удари на противниците. Да, Юнайтед отстъпва много място в халфовата линия и да, Юнайтед прави по-голямата част от защитата си в и около своето поле, но всички отбори пропускат повече удари, отколкото реализират.

Ако Юнайтед успее да удържи нервите си в трудните дефанзивни моменти и да запази спокойствие във важните нападателни моменти, те трябва да спечелят повече мачове, отколкото да загубят. Когато Гарначо се свърза с превъзходно центриране „тривела“ (извън обувката) от Антони, за да вкара с глава третия гол на Юнайтед в 67-ата минута, феновете на гостите празнуваха в равни части въодушевление и неверие.

Гарначо отбелязва втория си гол, за да даде на Юнайтед малко вероятна преднина (Майк Хюит/Гети изображения)

Те отново бяха загубили играчи поради контузия (Рафаел Варан трябваше да бъде сменен на полувремето Джони Еванссамо че Евънс трябва да бъде заменен от Уили Камбвала), но изглеждаше, че е намерил начин да спечели. Хаосът е функция, а не грешка във формулата на Ten Hag. Не всички произведения на футболното изкуство трябва да приличат на Рембранд. В играта има място за Джаксън Полок.

Въпреки това, той идва с недостатъци. Това изисква ниво на физическа и психическа подготовка, което изглежда отвъд няколко играчи в отбора.

Юнайтед играе игра с високо темпо и висок интензитет само за играчите да се спъват и да падат по лицата си в ключови моменти. Имаше ярък момент през първото полувреме Николас Джаксън спринтира покрай Каземиро, докато Бразилия полузащитникът се затрудни да намери по-висока предавка.

Трилър 4-3 на Стамфорд Бридж…

32-годишният състезател, който току-що се завърна от мускулна травма, изглеждаше колеблив дали тялото му ще спринтира с необходимото темпо, за да предотврати контраатака. Той беше заменен Скот Мактоминей в 75-ата минута, за да освежи халфовата линия и да удвои хаоса, базиран на прехода. Работеше до добавеното време.

Когато Далот падна Нони Мадуеке в района, той сложи главата си в ръцете си и погледна към Хари Магуайър да се извини. Беше 97-ата минута в изтощителен мач и той се опитваше да се възстанови, след като крилото на Челси го победи. Това беше вид грешка, която можете да определите като нещастна или нещастна. Това, което беше по-малко разбираемо, беше следващият пропуск на Далот, след като Палмър реализира втората си дузпа.

Далот утешава Гарначо след горещия край (Матю Питърс/Манчестър Юнайтед чрез Getty Images)

Десният бек беше сред няколко играчи на Юнайтед, които се втурнаха напред след началния удар в търсене на късен победител. Топката беше загубена, Челси контрира (за пореден път) и спечели корнер. Преди топката да влезе в Далот, Фернандес и Мактоминей сочеха към Палмър, който бе свободен на границата на наказателното поле. Нито един играч на Юнайтед не отговори на обаждането и ударът на 21-годишния играч беше отклонен от Мактоминей.

Юнайтед имаше последователни мачове, в които победите с разбиване и грабване се превърнаха в равенство и поражение. Това беше 17-ата им загуба във всички турнири този сезон. „Бяхме в печеливша позиция, като играехме много добър футбол, понякога брилянтен футбол, вкарвайки страхотни голове“, каза мениджърът на Юнайтед. „И след това в добавеното време не се справихме, не донесохме победата над линията и, разбира се, това е разочароващо.“

А Висша лига сезонът е маратонско бягане със скорост на спринт и Юнайтед са във физическа и психическа умора, която ги вижда да губят темпото на съперниците си. След равенството 1-1 с Брентфорд, Ten Hag беше безразличен към броя удари, които неговият стил на игра позволяваше на противниците, вярвайки, че е добре, стига отборът му да постига резултати. Но Юнайтед не постига резултати – и сезонът им е изложен на риск от по-нататъшно отклонение и спад.

(Горна снимка: Матю Питърс/Манчестър Юнайтед чрез Getty Images)